LG UltraGear 34GS95QE-B 34" WQHD 240Hz Curved 800R OLED Ultrawide Gaming Monitor
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MONLG34GS95QE
UPC:
MPN:
34GS95QE-B
Auckland Stock:
0
Stock at Supplier:
2
  • Buy the LG UltraGear 34GS95QE-B 34" WQHD 240Hz Curved 800R OLED Ultrawide Gaming Monitor ( 34GS95QE-B ). Shop online at Extremepc.co.nz
Out of stock
Description
Be the core of your play
Here comes the all-new 800R curved monitor, which unfolds right around you and fills your world.
The instinctual curve
Explore the panoramic gamescape
Brilliance to magnificent play
The evolution of OLED
The explosion of colours
Lightening speed motion
LG's new UltraGear™ monitor delivers the ultra-fast speed of 240Hz refresh rate to see the next frame quickly and makes the image appear smoothly. The gamers can respond rapidly, catch opponents, and aim at targets easily.
Extremely fast 0.03ms (GtG) response time
All new design in your style
Show only your game
Comfortable but vibrant
Amplify gaming output with an OLED display
This monitor is capable of up to 240Hz refresh rate from DP and HDMI so that gamers can fully enjoy Ultra-WQHD resolution and 240Hz either by DisplayPort or HDMI ports.
Play games and do more
Plugin for immersive sound effect
Award-winning gaming GUI
DISPLAY
Aspect Ratio
21:9
Brightness (Min.) [cd/m²]
250cd/
Brightness (Typ.) [cd/m²]
275cd/m²
Color Bit
10bit
Color Depth (Number of Colors)
1.07B
Color Gamut (Min.)
DCI-P3 94% (CIE1976)
Color Gamut (Typ.)
DCI-P3 98.5% (CIE1976)
Contrast Ratio (Min.)
Contrast Ratio (Typ.)
Curvature
800R
Panel Type
OLED
Pixel Pitch [mm]
0.231 × 0.231 mm