Samsung LS27D300G 27" FHD 100Hz IPS Business Monitor
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MONSAMLS27D30
MPN:
LS27D300GAEXXY
  • Buy the Samsung LS27D300G 27" FHD 100Hz IPS Business Monitor ( LS27D300GAEXXY ). Shop online at Extremepc.co.nz
Out of stock
Description
Vivid colours across the whole screen
Smooth performance across any content
Stay in the action when playing games, watching videos, or working on creative projects. The 100Hz refresh rate reduces lag and motion blur so you don't miss a thing in fast-paced moments.
Optimised gaming power
Easy on the eyes
A modern aesthetic
Connect to more
Display
Screen Size (Class)
27
Flat / Curved
Flat
Active Display Size (HxV) (mm)
597.888 × 336.312 mm
Aspect Ratio
16:9
Panel Type
IPS
Brightness (Typical)
250 cd/?
Brightness (Min)
200 cd/?
Contrast Ratio Static
1000:1(Typical)
Contrast Ratio (Dynamic)
Mega
Resolution
FHD (1,920 x 1,080)
Response Time
5 (GTG)
Viewing Angle (H/V)
178°/178°
Colour Support
Max 16.7M
Colour Gamut (NTSC 1976)
72% (CIE 1931)
Refresh Rate
Max 100Hz
General Feature
Eco Saving Plus
Yes
Eye Saver Mode
Yes
Flicker Free
Image Size
Windows Certification
Windows11
FreeSync
No
G-Sync
No
Off Timer Plus
Smart Service
Smart Type
Interface
D-Sub
1 EA
HDMI
1 EA
HDMI Version
1.4
HDCP Version (HDMI)
1.4
Headphone
USB Hub
USB Hub Version
USB-C
Audio
Speaker
Speaker Output
Operation Conditions
Temperature
10C~ 40C
Humidity
10% ~ 80%, non-condensing
Design
Front Colour
BLACK
Rear Colour
BLACK
Stand Colour
Stand Type
SIMPLE
Tilt
-2.0°(±2.0°)~21.0°(±2.0°)
Wall Mount
100 x 100
Power
Power Supply
AC 100~240V
Power Consumption (Max)
25 W
Power Consumption (Typ)
25.0 W
Power Consumption (DPMS)
0.5 W
Power Consumption (Off Mode)
0.30 W
Power Consumption (Yearly)
94 kWh/year
Type
External Adaptor
Dimension
Set Dimension with Stand (WxHxD)
612.7 x 470.0 x 200.4 mm
Set Dimension without Stand (WxHxD)
612.7 x 360.9 x 36.2 mm
Package Dimension (WxHxD)
710.0 x 100.0 x 403.0 mm