TP-Link Archer AXE300 (AXE16000) Quad-Band WiFi 6E Router
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
NETTPLAXE300
MPN:
Archer AXE300
Out of stock
Frequently bought together:
Description
Archer AXE300
AXE16000 Quad-Band Wi-Fi 6E Router
- WiFi 6E Unleashed: The brand new 6 GHz band brings more bandwidth, faster speeds, and near-zero latency.
- Powerful CPU: 2.0 GHz quad-core processor and 1 GB RAM ensure fast transmission speeds and smooth operation of numerous devices and applications.
- TP-Link HomeShield: Enhanced security defends against the latest cyber threats.[5]
BEYOND FAST
AXE16000 Quad-Band 16-Stream Wi-Fi 6E Router with Two 10G Ports
WiFi 6E: A Freer and Faster Future
WiFi 6E introduces the brand new 6 GHz band without any overlap or interference from other bands and older devices. This means a congestion-free frequency that offers more bandwidth, faster speed, and lower latency.
Run Your 15.6 Gbps WiFi into Top Gear
- 9 times Faster Speeds [2]
- 160 MHz Width Channel - 2x throughput [3]
- 16-Stream Quad-Band - More available bandwidth and less congestion
- Smart Connect - Intelligently assign devices to the best WiFi band
- 1024-QAM - 25% faster [4]
Two 10G Multi-gig Ports
Industry-Leading CPU, Powerful Processing
The state-of-the-art 2.0 GHz quad-core 64-bit CPU with 1 GB RAM handles huge throughput to eliminate lag. Enjoy fast connections and minimal latency even under the heaviest transmission loads.
- 2.0 GHz Quad-Core 64-Bit CPU
- 1 GB High-Speed Memory
Boosted WiFi Coverage Throughout Your Home
Massively Expanded Device Capacity
- 4x Capacity
- OFDMA - Multiple devices share one channel at the same time
- MU-MIMO - Offers 4x4 connections to reduce wait time.
- Quad Band - More available bandwidth and less congestion
TP-Link OneMesh™ : Flexible Create Whole Home WiFi with Archer AXE300
WiFi Dead Zone Killer
Eliminate weak signal areas with WiFi coverage for the whole house
Smart Roaming
One WiFi Name
No more switching WiFi network names
Unified Management
Manage your whole home WiFi from the central node via the Tether app/Web UI
HomeShield - Your Security is Our Priority
Home Network Scanner
Real-time network scanner to detect potential threats and security issues.
Parental Controls
Manage time online and block inappropriate content to keep your family safe online.
Quality of Service
Assign your favourite devices to have the fastest connections for top performance.
VPN Clients and Server Supported
Easy Setup and Use
Whether you prefer the intuitive Tether app or TP-Link's powerful web interface, you can set up your Archer axe300 in minutes. The Tether app allows you to manage network settings from Android or iOS devices.
Protect Your Children
Block inappropriate content for your children, and customize a time range for better online habits.
New Connection Notifications
Easy Firmware Upgrades
1. Maximum wireless transmission rates are the physical rates derived from IEEE Standard 802.11 specifications. Range, coverage, and maximum quantity of connected devices are based on test results under normal usage conditions. Actual wireless data throughput, wireless coverage, and quantity of connected devices are not guaranteed and will vary as a result of 1) environmental factors, including building materials, physical objects, and obstacles, 2) network conditions, including local interference, volume and density of traffic, product location, network complexity, and network overhead, and 3) client limitations, including rated performance, location, connection quality, and client condition. Use of Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E, and features including OFDMA, MU-MIMO, 1024-QAM, and HE160 requires clients to also support the corresponding features. Not all seven 160MHz channels may be available in the 6 GHz band in some regions/countries due to regulatory restrictions.
2. 9x faster speed refers to the speeds compared to a WiFi 5 (802.11ac) router.
3. The 160 MHz bandwidth is only available on the 5 GHz and 6 GHz band and may be unavailable in some regions/countries due to regulatory restrictions. The double channel width refers to 160 MHz compared to 80 MHz for general WiFi 6 routers.
4. 25% faster of 1024-QAM refers to the speeds compared to WiFi 5 (802.11ac) 256-QAM.