LG 38WR85QC-W 38" WQHD+ 144Hz Nano IPS UltraWide Curved Monitor
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MONLG38WR85QC
UPC:
MPN:
38WR85QC-W
Auckland Stock:
0
Stock at Supplier:
9
  • Buy the LG 38WR85QC-W 38" WQHD+ 144Hz Nano IPS UltraWide Curved Monitor ( 38WR85QC-W ). Shop online at Extremepc.co.nz
Out of stock
Description
38WR85QC
38" UltraWide™ QHD+ (3840x1600) Curved monitor
See more, do more
*Images are simulated to enhance feature understanding and may differ from actual use.
Expand your work
38" WQHD+ display with 144Hz
Connect to everything
USB Type-C, RJ45, and various ports
Jiggle all tasks
PBP and PIP / Built-in KVM
See real colors
HDR600 with DCI-P3 98% (Typ.)
Switch switfly
LG Switch app
WQHD+ (3840x1600) Curved (2300R) - Ultra-spacious productivity
Nano IPS with DCI-P3 98% (Typ.) - Every detail comes to life
VESA DisplayHDR™ 600 - Clean and bright HDR
*This feature may vary depending on the user's PC setting or environment.
Dual Controller (Built-in KVM) - Multi devices, one monitor
PBP & PIP - One screen, multi views
LG Switch app - Switch swiftly
*To download the latest LG Switch app, search for 38WR85QC in the LG.com Support Menu.
144Hz refresh rate, 1ms (GtG) response time - Speed up your game
A fast 1ms (GtG) IPS response time and 144Hz refresh rate make image frames appear smoothly, It helps gamers to quickly see the next frame and respond rapidly to opponents while aiming at targets easily.
*To enable the 144Hz, you need a graphic card supporting DSC and DisplayPort 1.4.
NVIDIA® G-SYNC® Compatible
AMD FreeSync™ Premium Pro
Built-in speakers with MaxxAudio® - Immersed in sound
Built-in 7W x 2ch speaker delivers clear sound without additional peripherals, providing more space on your desk for your comfort and needs.
USB Type-C™, RJ45 - Productivity hub with easy connectivity
Make the most of your productivity with a monitor featuring RJ45 (LAN port) for wired Ethernet. The USB Type-C™ port supports connection to various devices, data transfer, and up to 90W of power delivery via only a single cable.